Filtrare valori

944 views
0
0 Comments

Buna Indigo! Ca tot m-ai lamurit cum sa folosesc functia COMBIN si deoarece sunt praf la filtrari si sortari… am o baza de date dispusa pe mai multe randuri. Fiecare rand contine 10 cifre, in celule separate si as vrea sa contorizez in primul rand de cate ori apare un grup de 3 valori diferite. de ex 2, 7, 15 in sheet-ul meu si de asemenea as dorii ca intr-o anumita celula pe fiecare rand sa imi returneze cu false sau true daca pe randul respectiv se regaseste grupul de numere cautat… Din pacate nu pot atasa un tabel acum deoarece sunt in drum spre munca…

Answered question
0

Buna,

Pentru ca nu mi-ai dat dreptul sa editez fisierul din dropbox am sa scriu aici cum poti rezolva problema.

In X1, Y1 si Z1 pui cifrele pe care doresti sa le cauti (sa zicem 1, 5 si 8) ordinea nu are importanta.

in R2 pui urmatoarea formula:

=SUMPRODUCT(COUNTIFS(B2:P2,$X$1:$Z$1))=3 (functie de setarile regionale inlocuieste in formula “,” cu “;”) si apoi “trage” in jos pana unde este nevoie.

Formula va returna TRUE sau FALSE functie de gasirea acelor numere pe randul respectiv.

Daca doresti si colorarea randului care contine acele numere atunci selecteaza range-ul B2:P16 (in cazul expus sau selecteaza B2:P150, daca 150 este ultimul rand cu date) pune aceeasi formula in Conditional formatting (=SUMPRODUCT(COUNTIFS(B2:P2,$X$1:$Z$1))=3) si alege apoi o culoare. Daca nu te descurci spune si iti voi indica toti pasii de urmat.

Pentru a vedea cate randuri contin acele numere pune intro celula (unde doresti) formula:

=COUNTIF(R2:R16,TRUE)

Sper sa te ajute.

Posted new comment

Multumesc frumos Indigo! a ajutat enorm!

You are viewing 1 out of 6 answers, click here to view all answers.