ScreenUpdating nu merge in excel 2013

326 views
0
0 Comments

Buna,
Nu are efect  Aplication.ScreenUpdating=FALSE
in excel 2013/win8
(daca lucrez cu mai multe workbook-uri deschise).
ps
Acelasi macro merge in excel 2003/winxp.
Va rog ajutor,
flobar

Answered question
0

In ce sens nu functioneaza?
Nu ajuta cu nimic sa spui “Nu are efect Aplication.ScreenUpdating=FALSE” si care e treaba cu “(daca lucrez cu mai multe workbook-uri deschise)”.
Sper ca intelegi ca nu are legatura una cu alta.
E ca si cum te-ar durea piciorul si tu ai bandaja mana…

Answered question
0

Indigo,

1. desi este FALSE, ecranul se refriseaza conform cu fiecare actiune din macro-ul respectiv (efectul de flicker).
  2. la un macro de test care lucreaza doar cu un fisier.xlsx se comporta normal – nu cum am descris la pct.1.
  3. am citit destul pe net si nu am gasit rezolvare, marea majoritate a opiniilor fiind ca e un bug excel2013.
Answered question
0

Salut Florin
Trimite-mi fisierul pe email sa verific si eu in versiunea mea de Excel. Daca mie imi merge ok, inseamna ca e bug.

Answered question
0

Hai sa ne intelegem…
Aplication.ScreenUpdating=FALSE este pus intr-un cod VBA si are efect doar in fisierul cu codul (fisier tip .xlsm) nu are nici o treaba cu fisiere de tip .xlsx, indiferent daca deschide acele fisiere (de orice tip) si executa anumite operatii.
Din ce spui pare ca deschide anumite fisiere .xlsx si ca apare acel flicker dar taman acea instructiune nu permite acel flicker.
Trebuie totusi vazut unde este pus acel: Aplication.ScreenUpdating=FALSE ,
de obicei se pune inaintea inceperii operatiunilor iar la finalul instructiunilor se pune – pentru revenire – Aplication.ScreenUpdating=TRUE
Posteaza codul cu care lucrezi si vedem…
Cred totusi ca ai pus gresit Aplication.ScreenUpdating=FALSE
Eu am testat pe excel 2013, 2016 si office 365 si nu am vazut nici un flicker al ecranului.
Posteaza codul cu care lucrezi si vedem…

Answered question