Sum in one cell

1.60K views
0
0 Comments

Buna ziua

Intr o celula Excel am introdus următoarele date: T1-2H T2-3H T3-4H. Intr o celula subsecventă as dori sa fac suma 2H+3H+4H. De menționat ca in celula subsecventă as dori ca suma sa apăra in format number adică 9 fără H(provine de la ora unitatea de măsurare a timpului).

Dificultatea calculării sumei consta in faptul ca in aceeași celula am mai multe caractere iar suma trebuie calculata doar pt cifrele care sunt alăturare simbolului H.

Answered question
1

“Pe de alta parte si formula pt o singura cifra ar fi interesanta”

Salut,

Formula este valabila doar pentru o singura cifra inaintea literei H.

Foloseste aceasta formula matriceala (se introduce prin apasarea simultana a tastelor Ctrl + Shift + Enter)

=SUM(IF(MID(A1;ROW(INDIRECT(“2:”&LEN(A1)));1)=”H”;IF(ISNUMBER(MID(A1;ROW(INDIRECT(“1:”&LEN(A1)-1));1)+0);MID(A1;ROW(INDIRECT(“1:”&LEN(A1)-1));1)+0)))

apoi trage formula in jos si apoi spre dreapta. Daca e cazul schimba in formula “;” cu “,” – functie de setarile regionale.

Daca ati introdus corect, veti vedea in bara de formule, o acolada inainte si una dupa formula.

ATENTIE!! Nu introduceti de la tastatura acele acolade.

Formula este facuta in graba si cred ca se poate finisa. Daca am timp in seara aceasta, am sa revin cu o formula mai “frumoasa”

Spor la treaba!

Posted new comment

Mersi Indigo

You are viewing 1 out of 9 answers, click here to view all answers.